facebook twitter instagram youtube html5 sitemap Bizi Takip Edin

işte bu yüksek algıda insan teyakkuzda kalmaz

işte bu yüksek algıda insan teyakkuzda kalmaz

işte bu yüksek algıda insan teyakkuzda kalmaz

günlerdir dinliyoruz bu şarkıyı iki başımıza..aydınlıkta ve karanlıkta...ilkinde o dinlemişti elleriyle bana uyarak, ben karşısında dans etmiştim çıplak ayaklarımla..

 

hemen peşinden bir daha dinlemiştik ben salınırken o elleriyle tercüme etmişti sözlerini. elleriyle ve gözleriyle her bir sözü anlatmıştı içime konuşmadan.

 

ben bakmıştım sonra şarkı biterken.. o sessiz ağlamıştı bir dakika kadar.. orda kalmıştık bir çok.. günlerce orda kalmıştık sanki.. günlerce o duyguda...

 

bugün yine dinledik usul.. yine aynı odadayken hem.. yine burnundan sarkan hortumlar, yine boynunda, bacaklarında ağrı... stabil hâli ile akışın,,,, sesin.... hayatın gülümseyen ve iç acıtan hâli ile iç içe yine. sadece akıyor müzik ve sözlerin tınısı akıyor.. ne artı çabalıyor bir şeyler daha güzel olsun diyerek, ne de azaltıyor farkındalığını,,, duyarlığını.. o yüzden dindirilmiş ve içe sindirilmiş bir tını bu... ne bir fazla sözü var yoran, ne de imtina ediyor söylemekten..

 

apocalyptica çalarken de çok severdik bu parçayı; ama madem ki artık bizim şarkımız,,, şarkı da yeni şifresini verdi madem ki bize; bugün bir de apocalyptica'dan dinledik, metallica'dan hemen sonra.. sözlerin olmadığı bir aralıkta ve çello sesi ile hüzün duygusu belirginleşirken o hüzne işlenen isyanı tetikleme duygusu, bu formda daha belliymiş.

 

hımm.. dedik. anladık ya içine daha da bir girince.. açtık, bir kez daha dinledik metallica'dan.. evet.. coşkuyu fark ediş var yüksek sesli bölümlerde bu formda.. isyan duygusu değil bu dimdik duran. işlevsiz bir isyan değil.. çok ama çok farklı geçirdiği duygular. ve bu efsunlu odada, sadece bu iki grubu dinliyoruz günlerdir... metallica ve apocalyptica..

 

ve geliyor geliyor konu hep aynı şarkıda düğümleniyor. gerek sözlerindeki detay, gerek akışının bize verdiği hâl... öğrendiğimiz her şey sanki bu şarkının sözleri ve müziğinde kendine hayat buldu günlerdir.... ve buluyor halâ...

 

"ne kadar uzak olsak da çok yakınız

daha yürekten olamazdım

daima kim olduğumuza güveniyorum

ve başka hiçbir şey önemli değil

kendimi hiç bu şekilde açmamıştım

hayat bizim, onu bildiğimiz gibi yaşıyoruz

tüm bu sözleri söylemiş olmak için söylemiyorum

ve başka hiçbir şey önemli değil

güveni sende arıyor ve buluyorum

her gün bizim için yeni bir şey

farklı bir görüşe açık bir zihin

ve başka hiçbir şey önemli değil

ne yaptıklarını hiç umursamadım

ne bildiklerini hiç umursamadım

ama biliyorum

ne kadar uzak olsak da çok yakınız

daha yürekten olamazdım

daima kim olduğumuza güveniyorum

ve başka hiçbir şey önemli değil"

 

aynur uluç

19 9 17.. 

,