facebook twitter instagram youtube html5 sitemap Bizi Takip Edin

seyahat eden imzalar

seyahat eden imzalar

seyahat eden imzalarbir arkadaşım boyalı bir kitap imzam karşısında şu soruyu sormuş..

"Kitap imzalarının en önemli ve özellikli yanı isme yazılmasıdır. 
Doğaldır ki tanınmış birine imzalamışsanız değeri daha da artar.
İsim var da ben mi göremedim yoksa"
kitap imzalarım ne kadar kişiye özelse bu soruya verdiğim yanıtım da o kadar genele hitaplı olduğu için buradan da paylaşmak istiyorum:
benim imzalarım klasik kitap imza kavramını ve algılarını tepetaklak yapmak üzere en çok desem,belki bunun için bile değil içime öyle yakıştırıyorum ben..


o yüzden oralarda geçerli olan hiç bir yaklaşımın bende hükmü yok. kendi hikâyesini kendisi yazan imzalarım var ve birisinden bir tek daha olmayışı en büyük özelliği bu imzaların. gerek kitapta boyadıklarım, gerekse oraya yazdıklarım bakımından düşünüldüğünde sayısı bini geçmiştir "az gittim çok döndüm" imzaları sadece. ilerde sırf bu imzalardan oluşan bir sergi yapmayı düşünüyorum.  


"yer yatağı" kitabımda ise her bir kişiye ona özel uzun bir mektup yazıyorum imza sayfasında... yani her iki kitabımın da doğal olarak birbirinden de formu ayrı... 
bu anlamda ünlü kişiler beni ilgilendirmiyor. ününe değil içindeki seslerin ünleyişine bakıyorum ben okurların... ünlü diye bir okurun diğerinden daha kıymetli olması kabul edebileceğim bir yaklaşım biçimi değil...

aynur uluç
18 04 2019