facebook twitter instagram youtube html5 sitemap Bizi Takip Edin

su yolu

su yolu

su yolu


bu sabah tekneyle karşıya geçerken arka açıkta yerde bir su birikintisi gördüm. öbek şeklinde duruyordu ama motorun hafif titreşimi ile baktım; beli kımıl kımıl. gözlerimi diktim seyretmeye başladım suyu.

kaptan vapuru hareket ettirmek için marja basınca tekne öne doğru hamle yaptı ve su bir kaç kola ayrıldı... bir kolu aktı yavaşça ve ana dal oldu. gittiği yerde yayılmaya başladı su minik küçük bir göletcik oluştu o noktada ve her bir tarafından çıkan minik yollarla büyümeye başladı. hemen yolu tıkanmış çünkü zeminin bittiği yere gelmiş olan bölümü sola doğru hızlı bir yeni kol çıkarttı gövdesinden. ve nasıl seri aktı görseniz şaşarsınız o düz görünen eğimin bittiği yerden duvarın dibi boyunca akışı devam etti ve orada solda bulunan bir başka su birikintisine karıştı. ana gövdeden çıkan diğer minik kollar da sanki o tarafa doğru meyledip yetiştiler.. vardıkları yeni yerde öyle bütünleştiler ki hangisi eski su, hangisi yeni gelen birbirine karıştı....

suyun yer değiştirişini izledim bugün, nasıl güzeldi.:).

ve motorun hemen altında uzanan koca bir deniz vardı. o yeni birikimin az ötesinde de minik bir delik. anladım oradan denize akacaktı bizim yeni ve eski su... izlemeyi bıraktım artık. gerek yoktu çünkü nasılsa yolunu bilirdi o. bazı şeyleri anlamak için illâ bakmak gerekmez..


öykü ve çiziktirik: aynur uluç
Facebookta paylaş